За конференцията
В средата на октомври е време да представим разработените обучителни материали по проект Information Matters.
Каним ви на 15.10.2024 г. от 10:00 до 15:00 ч. в Топлоцентрала, ул. Емил Берсински 5, гр. София
Ще ви очакваме на конференцията „Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните“, за да ви разкажем за новата серия от обучителни видеа и дигитални уроци. Ще разкажем за проведените пилотни обучения в България, Австрия и Румъния през това лято и ще проведем дискусия как да обучаваме възрастни над 55 години.
Не пропускайте уъркшопите в следобедния панел във формат World Café за здравната грамотност и за фалшивите новини и медийната грамотност.
За повече информация разгледайте програмата и участниците.
Конференцията е закриващо събитие за проекта INFORMATION MATTERS, реализиран с финансовата подкрепа на Европейския съюз.
Партньорски организации по проекта са: Фондация “Глобални библиотеки – България”, PR Care (България), BEST Institut (Австрия), CREFOP (Румъния) и EAVI (Белгия).
Официален сайт на проекта: www.informationmatters.eu
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.
Номер на споразумението: 2022-1-BG01-KA220-ADU-000085514
Програма
Локация
гр. София, ул. “Емил Берсински” №5
Програма
10:00 – 10:30 | Регистрация на участниците
10:30 – 12:15 | Предиобедна сесия – Презентации и дискусия
- Проектът Information Matters: цели, резултати, възможности за сътрудничество – Спаска Тарандова, ФГББ (България)
- Обобщение за пилотни обучения на възрастни по проект Information Matters в Австрия, България и Румъния – Семих Солмаз, EAVI (Белгия)
- Как да обучаваме възрастни над 55 години в медийна и дигитална грамотност?
Панелна дискусия с участието на четирима от обучителите на възрастни, взели участие в проекта Information Matters в България
– Кристина Владимирова, РБ Никола Фурнаджиев – гр. Пазарджик
– доц. Любомира Парижкова, УниБИТ
– Мима Контаки, НЧ “Христо Ботев-1928 г.”
– Силвия Цветкова-Гаджалова, РБ Иван Вазов – гр.Пловдив - Неформално обучение на възрастни – Силвиу Петрариу, CREFOP (Румъния)
- Овластяване, самонасочено обучение и управление на обратната връзка в образованието за възрастни – Хелмут Кроника, BEST Institut (Австрия)
- Използване на стандартни публични лицензи (Creative Commons) и означения за авторскоправен статус (RightStatements) – Ана Лазарова (България)
- Политики и програми на Министерство на културата на България относно медийната грамотност – Иглика Иванова, МК (България)
12:15 – 13:15 | Обедна почивка
13:15 – 14:45 | Три работилници във формат World Cafe
- Информационна здравна грамотност, уъркшоп с Гергана Хрисчева, журналист в БНР
- Фалшиви новини и медийна грамотност, уъркшоп с Жюстин Томс, експерт по онлайн медии и маркетинг
- Материали за медийна грамотност на EAVI, презентационен щанд със Семих Солмаз, мениджър проекти и развитие в EAVI
14:45 – 15:00 | Обощение и закриване на конференцията.
Участници
Спаска Тарандова
Изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България”. Целият ѝ професионален опит е свързан с библиотеките, тяхното развитие и модернизиране. Работила е в Столична библиотека, като от 2008 до 2014 г. е заместник директор по библиотечната дейност и автоматизация. Специализирала е в САЩ и е част е международна група за иновации в публичните библиотеки /INELI / на фондация „Бил и Мелинда Гейтс”.
Член е на Постоянния комитет на секцията „Публични библиотеки” на IFLA. Член е на Управителният съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация и на редколегията на списанието „ББИА онлайн”.
Един от създателите на една от най-успешните кампании за насърчаване на детското четене „Забавното лятно четене”. Активен участник и в кампанията „Чети с мен” под патронажа на Президента на Република България. Инициатор на стаята за ранно детско развитие в Столична библиотеки в партньорство с ИКЕА България.
Семих Солмаз
Мениджър проекти и развитие в EAVI. Семих завършва със специално отличие катедрата по английски език и литература в университета Билкент в Анкара, със специалност аналитична философия. Има магистърска степен с отличие от Катедрата по европейски изследвания на Университета KU Leuven, където специализира европейски културни и медийни политики. Преди да се присъедини към EAVI, Семих работи като асистент по комуникациите в Турската радио и телевизионна корпорация. Говори майчин турски, владее английски, а в момента учи френски.
В EAVI Семих отговаря за дейности, свързани с проекти, развитие, комуникации, изследвания и писане. Управлява редица проекти по Erasmus+, Horizon Europe и CERV за EAVI, включително Information Matters, Teachers 4.0 Digital Age, E-engAGEd и What-If. Семих също разработва и създава аудиовизуални и писмени материали по различни теми за медийна грамотност за овластяване на цифровото гражданство в Европа. Той е и асистент-координатор на Европейския фестивал за журналистика и медийна грамотност Voices.
Интересува се от медийна и информационна грамотност, култура и социални медии, изкуствен интелект, дезинформация и дигитално благополучие. В момента, съвместно с директора на EAVI, Паоло Селот, работят върху проект за книга за дигиталното благополучие, а едновременно с това Семих разработва и друг проект за книга, фокусиращ се върху взаимовръзките между концепциите за пост-истина, философия на медиите и създаването на реалност в дигиталната ера.
силвиу петрариу
Мениджър европейски проекти във фондация CREFOP. Силвиу е обучител по неформално образование и треньор по конфликти и мир, област, в която работи от 8 години с мисията да подкрепя хората в тяхното израстване, като им дава възможност да получават по-добри резултати в живота си. Опитът му стъпва на магистърска степен по управление на конфликти и няколко години обучения по темата за ангажираността в общностти, личностно развитие, предприемачество, Еразъм+ и други обучения. Обича да работи с хора и да ги подкрепя в постигането на по-добра представа за себе си и за света.
ХЕлмут кроника
Управляващ директор на BEST Institut – един от основните частни доставчици на обучение за възрастни в Австрия, член на борда на Австрийската асоциация за обучение на възрастни. Хелмут работи в сферата на образованието за възрастни повече от 30 години, бил е ангажиран в координирането и управлението на повече от 250 национални и европейски проекта и има опит в мониторинга и оценката на широкомащабни програми за обучение на възрастни, дидактически дизайн и разработване на съдържание за различни целеви групи.
Работата му се основава на личния му опит като обучител, треньор и консултант в различни области на обучението за възрастни. Практиката му е посветена на сътрудничество на европейско ниво, обмен на опит и практика, изследване и развитие на иновации, управление на знания, личностно и професионално развитие в полза на възрастните обучаеми. Една от основните му области на опит е овластяването, самонасоченото обучение и управлението на обратната връзка в образованието за възрастни.
АНА ЛАЗАРОВА
От основателите и председател на сдружение “Цифрова република” и националният координатор на Creative Commons за България. Ана е докторант в СУ “Св. Климент Охридски” и преподава право на интелектуална собственост на няколко специалности във Философския факултет. В професионален план Ана е адвокат, работещ в сферата на авторското право, както и представител по индустриална собственост пред Българското патентно ведомство и Службата на ЕС за интелектуална собственост (EUIPO). От началото на годината тя е и член на Координационната група на авторскоправната общност на Европеана.
Иглика иванова
Иглика Иванова е държавен експерт в Дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности” на Министерството на културата, докторант в ДП „Медийна политика и право на ЕС” и лектор в Софийския университет. От 2019 г. насам участва в разработването на проекти и програми в областта на формалното и неформалното образование в България, в организирането и провеждането на кампании и публични форуми с широко участие по теми, свързани с медийната грамотност, както на национално, така и на международно ниво, води обучения за преподаватели, разработва образователни ресурси, провежда проучвания в областта на медийната и информационната грамотност и цифровите умения. През 2022 г. става член на УС на Коалицията за медийна грамотност и член на основания от проф. Рене Хобс Media Education Lab в Роуд Айлънд, САЩ. Един от директорите е на глобалната конференция MediaEd Forum в изданията ѝ от 2023 и 2024 г.
Кристина Владимирова
Библиотекар от 2.5 г. в РБ „Н. Фурнаджиев” – Пазарджик. Преди това е работила в търговския сектор в сферата на маркетинга. Магистър е по „Библиотечно-информационен и културен мениджмънт” към УниБИТ (2023) и по „Бизнес администрация” към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” (2015). През 2021 г. решава да се преквалифицира и печели 4-годишна стипендия за обучение онлайн в университета в Калифорния, където догодина й предстои дипломиране по специалността „Computer Science”. Води обучителни курсове по компютърна и информационна грамотност, дигитален маркетинг, английски език и др. Научноизследователската й работа е ориентирана към Икономика и управление на организацията, HR, Маркетинг, SEO и AI. Автор е на няколко статии, свързани с човешкия капитал в и извън библиотеките и прави преводи от английски език на статии към сайта „Академия за родители”. През годините е участвала в 6 проекта, някои чрез ФГББ – сред тях е и “Information matters”. Членува в Сдружение „Подкрепи БГ” – София и е доброволец в отдел Маркетинг на същото. Активно участва в различни технологични конференции и семинари, където разменя опит и знания с колеги от индустрията. Присъства ежегодно на конференциите „eCommerce Annual Summit” в София по покана на организаторите от сп. “Enterprise”.
Любомира Парижкова
Доцент по наукознание и комуникативни умения в Университета по библиотекознание и информационни технологии. Магистър е по философия. Нейни авторски дисциплини са книгознание, реторика, нови форми на управление на знанието. Еразъм лектор е. Ръководител е на проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ – „Нови политики за стимулиране на четенето. Изследване на буккросинг практики в България”, както и на множество университетски проекти.
Доц. д-р Любомира Парижкова изследва четенето, формите за стимулирането му, медийната и дигиталната грамотност в множество свои публикации. Нейна е инициативата за честване на Международния ден на книгата и авторското право в Университета по библиотекознание и информационни технологии от 2011 г. насам. По нейна идея УниБИТ връчва наградите Homo legens. Организатор на конференции, конкурси за есета и плакати, куратор на изложби, четения за деца и ученици. От 2019 г. е главен организатор на конференцията на УниБИТ, посветена на Деня на народните будители.
Автор е на две монографии, 3 учебни помагала, над 160 публикации в български и чуждестранни списания. Съставител и редактор е на научни сборници, на 5 книги. Зам. главен редактор е на научното списание „Издател“. Режисьор е на документалния филм за своя баща Петър Парижков – „Живот, посветен на книгата и на духовността българска“ (2012) и автор на документалния филм „Книгата – нашето по-смислено настояще“ (2015). През 2013 г. Студентският съвет при УниБИТ я избира за Преподавател на годината, а през 2014 г. – за Творец на годината. Омъжена, с три деца.
Мима Контаки
От 2004 до 2011г. живее в град Атина, Гърция, след което се завръща в родното село Ботево, общ. Тунджа, обл. Ямбол. През 2013г. започва работа в НЧ “Хр. Ботев-1928г.” като секретар за да продължи, съхрани и предаде на поколенията, традициите и обичаите на родното място. През 2017г. преминава курс за придобиване на трета степен на професионална квалификация по професия „Библиотекар“, проведен от ЦПО към УниБИТ. През есента на 2018г. записва ОКС „Бакалавър“ в УниБИТ, специалност “Библиотечен и информационен мениджмънт” и завършва с отличие.
През годините преминава редица курсове за повишаване на професионалните и знания и умения, сред които: онлайн курс “Повишаване на дигиталните умения и компетентности на библиотекарите в Европа – BIBLIO”, „Practitioner Social Innovations“, онлайн курс в рамките на на Еразъм+ проект „Дигитализация, дигитална реставрация и представяне на стари фотографии”, курс за обучител по дигитална и Медийна грамотност за възрастни хора 55+
През учебната 2023-2024г. е външен обучител в местното училище и води занимания по интереси Обучава деца по приложни изкуства в създадения от нея кръжок “Работилница за чудеса”, ръководи певческа, коледарска и лазарска група. Управлява, организира, поддържа библиотечния фонд в библиотеката към читалището, четири години подред печели проект към МК “Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.
През цялото това време, докато учи и развива знанията си върши работата си със желание и страст, а според съпруга и най-трудното и обучение е да се научи да прави гръцка мусака.
Силвия Цветкова – Гаджалова
През 2016 г. завършва бакалавър специалност „Етнология“, а след това през 2020 г. магистър по „Предучилищна и начална училищна педагогика“ в ПУ „Паисий Хилендарски“. През 2019 г. започнва работа в читалище „Иван Вазов – 1931“ кв. Коматево (гр. Пловдив) като секретар и по това време преминава курс за библиотекар към ЦПО.
От април 2023 г. е методист в РНБ „Иван Вазов“ гр. Пловдив. Занимавам се с различни обучения на библиотекари от област Пловдив. Председател е на Териториалната секция на ББИА за град Пловдив.
Гергана Хрисчева
Журналист от БНР, към момента старши редактор в Дирекция „Интернет портал“ на БНР. Завършила е Библиотечен колеж със специалност „Библиотекознание и библиография“, а след това СУ „Климент Охридски“ – Факултет по журналистика и масови комуникации, специалност „Култура“, профил – „Радио“. Работила е в периодичния печат, радио и телевизия, печели конкурс на Френската телевизия ТВ 5 още като студентка на тема – „Дарителството в България“. От 24 години е журналист в БНР, като повечето от тях е здравен репортер в програма „Хоризонт“.
Носител е на десетки награди в областта на здравеопазването и медиите, сред които на Пациентски организации „Заедно с теб“, на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, на Българския лекарски съюз, на Столичната лекарска колегия, наградите „Даниела Сеизова – в името на живота“, четири пъти, Голямата награда на БЧК за цялостен принос, на фондация „Благовещение“ и други. През 2023 година е отличена в конкурса “За чиста журналистика Web Report” на интернет портала Dir.bg в категория Подкаст – наградата е за авторския й подкаст “В центъра на системата”, за епизода “Транспланатирани за трансплантациите: Държавата абдикира!”.
Автор е на четири подкаста на сайта на БНР – „Ковид ваксините“, „Здраве, наука, иновации“, „Кожа и слънце“ и „В центъра на системата“. Има издадени три авторски стихосбирки – „Път и храм“, „Мигове остриета“ и „Слънцестоене“.
Жюстин Томс
Родена в София, българка от арменски произход. Има магистърски степени от Софийския университет по педагогика, френска филология и философия.
Жюстин е сред пионерите на българския интернет – експерт в онлайн комуникацията, създател на множество уебсайтове и два уеб конкурса.
Експерт по онлайн медии и маркетинг, основател на дигитална агенция ABC Design & Communication от 1998г.
От 1999 г. Жюстин е идеен лидер на конкурса за най-добри български онлайн проекти – БГ сайт.
Университетски преподавател в Нов български университет, Софийски университет и SoftUni Digital.
Дълги години е активист-доброволец в множество инициативи – детско четене, дигитални компетенции, онлайн безопасност, Уикипедия и отворен код, екологични теми.