
На 28 март от 11.00 ч. Столична библиотека и Фондация „Глобални библиотеки-България” организират пресконференция с фокус към ролята на библиотеките в изпълнението на стратегията за цифрова трансформация на България (2020-2030 г.). Участие в събитието ще вземат представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столична община.
Събитието е част от Европейската кампания за цифрово включване All Digital Weeks 2025, която се провежда между 17 март и 4 април в България и още 21 страни в Европа. Фондация “Глобални библиотеки – България” за поредна година е координатор на събитията в страната ни, като насърчава активната роля на библиотеките като центрове за дигиталната трансформация.
52 събития, организирани от регионални, общински и читалищни библиотеки в 21 населени места в страната, са планирани под формата на презентации, семинари, демонстрации и работилници. Насочени са, както към деца – от предучилищна до гимназиална възраст, така и до пенсионери, а също и за широк кръг потребители. Темите са свързани с киберсигурност и безопасен интернет, дезинформация и медийна грамотност, СТЕМ игри и програмиране за деца.
Мото на кампанията през 2025 г. е “Образовани дигитални граждани” и се провежда в съответствие с целите на Европейската година на образованието за цифрово гражданство 2025 г. – инициатива на Съвета на Европа.
Защо е важна кампанията All Digital Weeks за България?
В общ план, кампанията цели да повиши информираността за значението на дигиталните умения за личностно и професионално развитие. Според оценката на Europass, 90% от работните места изискват основно ниво на цифрови умения, а 44% от европейците все още нямат такива, което изисква усилия в посока преодоляване на цифровото разделение.
Предизвикателствата по отношение на цифровизацията в България засягат над две трети от населението в страната, което е без базови цифрови умения. Делът на хората с цифрови умения над основните у нас също е по-нисък от средния за ЕС, като това се отнася и за дела на специалистите в областта на ИКТ от работната сила. Въпреки положените, в последно време по-големи усилия, страната остава значително под средната стойност за ЕС от 45,7% с резултат от 32,6% – според данните, посочени в последния доклад от 2022г. от Европейската комисия за индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI).
ПРОГРАМА
Тур в Дигиталния център и дигиталната лаборатория на Столична библиотека с участието на ученици от 8 кл. от Националната природо-математическа гимназия (15 мин.)
Екатерина Захариева, Европейският комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации (Видео приветствие)
Спаска Тарандова, ИД на ФГББ (Презентация, 10 мин.) – Българските библиотеки като центрове за информация, неформално обучение, комуникация и интеграция
Светослава Тончева – Столична библиотека
Изказвания на представители на институции относно: Взаимодействие с библиотеките във връзка със Стратегията за цифрова трансформация на България (2020-2030 г.) (всяко с продължителност до 5-10 мин.):
- Наталия Ефремова – Заместник-министър на труда и социалната политика
- Богдан Паташев – Началник на отдел „Международно сътрудничество“ в МК
- Пенка Иванова – директор на дирекция „Учебници и училищна документация“, МОН
- Кристиян Панов – заместник изпълнителен директор на Агенция по заетостта и колега от Главна дирекция „Услуги по заетостта“
- Иван Гойчев – зам.-кмет направление Дигитализация, иновации и икономическо развитие на Столична община
Цел – В изпълнение на „Националната програма за развитие на България” да се обсъди как библиотеките могат за подпомагат администрацията и гражданите в процеса на цифрова трансформация не само с достъп до дигитализирано писмено културно наследство, но и за достъп до услуги, обучение и учене през целия живот. Библиотеките могат и трябва да бъдат използвани като основен канал за разпространение на информация и достигане до различни целеви групи.