В периода юни – октомври 2018 г. са проведени 5 обучения и един демонстрационен лагер. Чрез реализирането на проекта библиотеката инвестира средства и ресурс в новите технологии, за да може да позволи на потребителите си да научат и да задават въпроси за неща, които са заинтересовани да изпробват, но не непременно да купуват за себе си.
Резултатът:
Общо 57 тийнейджъри преминаха обученията „Увод в роботиката” – управляваха роботи, написаха първите си програмни кодове, запознаха се с платките Ардуино и принципите за работа при създаването на хардуерни обекти. Във времето за конструиране участниците сглобиха сгъваем робот, работещ със слънчева енергия.
Общо 25 участници се включиха в обучение и демонстрационен лагер „Дрон в библиотеката”. Участниците се запознаха с техническите специфики на новите технологии. Разбраха как работи дронът, къде не трябва да се използва, какви са основните правила за работа и безопасност, какво е неговото предназначение, какви рискове крие използването му и какви са неговите предимства. Кадрите, заснети от курсистите по време на демонстрационния лагер, са предоставени на всички участници под формата на виртуална изложба.
Устойчивост:
Изграден е мини технологичен център в библиотеката с цел по-широк достъп до информационните услуги в специално обособена „Зона за тийнейджъри”. Новото място за младите хора на Враца е оборудвано с високи технологии и ще предостави възможност за реализиране на различен тип дейности. В него ще се провеждат ежегодни обучения за работа с дрон и хоби роботика с комплекти Ардуино, съвместно с „Враца Софтуер Общество”.
Този проект се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България” в рамките на конкурс „Библиотеката – активен участник в обществения живот”, в изпълнение на договор РД11-00-338/20.12.2017 г. с Министерство на културата.