Ефектът от извънучилищните дейности, свързани с екологичното възпитание на подрастващото поколение и прекия им контакт с природата за добиване на знания и умения за опазване на природното многообразие в родния край и пълноценното общуване помежду им бе постигнат, с организираните дейности по проект„Обичам природата – аз участвам” , програма „Глобални библиотеки – България”, "Библиотеката – активен участник в обществения живот" на читалищна библиотека при НЧ „Георги Тодоров-1885” в партньорство със СУ „Св.св.Кирил и Методий . Създадените социални контакти на целевата група утвърдиха и ролята на читалищната библиотека, като естествен център за общностно развитие.
Днес учениците с голям интерес започнаха изготвянето на хербарии от защитени видове растения, които събираха в рамките на три месеца. Запознаха се и с магнитното табло „Природата и нейното опазване”. На таблото с помощта на повече от 100 магнитни фигури , разиграха ситуации за опазване на гората и морето .
Предназначението на магнитното табло е разиграване на колективна игра, предназначена за развитието на различни области. Навици за защита на природата , логическо мислене и внимание и памет.
Едновременно с това учениците подготвят информация и снимковия материал за създаване на информационния под сайт , към сайта на читалище „Георги Тодоров-1885” с „Природният феномен- Белица” и за създаване на брошури и плакати в изпълнение на дейностите в проекта.
Този проект се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България” в рамките на конкурс „Библиотеката – активен участник в обществения живот”, в изпълнение на договор РД11-00-115/24.06. 2016 г. с Министерство на културата.