- Осигуряване на достъп до технологии;
- Насърчаване на иновациите в библиотеките;
- Повишаване знанията и уменията на библиотекарите;
- Формиране на библиотечни лидери;
- Промени в политиките, от които се ползват обществените библиотеки.
В рамките на Форума ще бъдат потърсени нови възможности за бъдещо сътрудничество на трансгранично, транснационално и европейско ниво с цел библиотеките да се развиват все повече като информационни посредници и центрове за устойчивото развитие на общностите, за по-добър достъп до интернет, информационни услуги, дигитална, информационна и медийна грамотност, учене през целия живот, развитие на креативните и предприемачески умения, повишаване на участието на гражданите в обществения живот и по-добра интеграция на групите в неравностойно положение.
Нека заедно обменим идеи и изведем бъдещи дейности за осигуряване на устойчивост и надграждане на постигнатото до момента.
Участие във Форума ще вземат представители на обществените библиотеки от цялата страна, академичните среди и бизнеса, изпълнителната, законодателната и местната власт, неправителствени организации, както и представители на International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA), Stichting IFLA Global Libraries (SIGL), American Library and Information Association (ALA).
Място на провеждане на форума
През 2023 г. локациите, на които ще бъде проведен форумът са две:
- на 13 ноември,програмата е в Регионален център за съвременни изкуства ТОПЛОЦЕНТРАЛА – ул. „Емил Берзински“ 5, ж.к. Иван Вазов, 1408 гр. София
- на 14 ноември програмните сесии ще бъдат проведени в хотел Хемус – бул. „Черни връх“ № 25, ж. к. Лозенец , 1421 гр. София
10 години ФОНДАЦИЯ „ГЛОБАЛНИ БИБЛИОТЕКИ – БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛЕН ФОРУМ 2023
“БИБЛИОТЕКИТЕ ДНЕС”
партньорство за устойчивост
13 ноември 2023 г., РЦСИ Топлоцентрала (ул. „Емил Берзински“ 5, ж.к. Иван Вазов, 1408 гр. София)
13.00 – 13.30:
ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ
СЕСИЯ 1
13.30 – 15.30:
ГЛОБАЛНА ВИЗИЯ ЗА БИБЛИОТЕКИТЕ
- Спаска Тарандова, Изпълнителен директор на ФГББ
- Хелън Мандл, Заместник генерален секретар и Директор за услуги за членовете на IFLA
- Инга Луден, Член на Борда на фондация SIGL
- Хела Клаусер, Вицепрезидент на EBLIDA
15.30 – 16.00:
Кафе-пауза
Откриване на изложба “Проекти на ФГББ и библиотеките”
СЕСИЯ 2
16.00 – 17.15:
ПОГЛЕД В БЪДЕЩЕТО
Панелна дискусия
Модератор Милена Янинска
- Библиотечни специалисти
Надежда Груева, директор РБ „Захарий Княжески”, Стара Загора
Валентина Терзиева, директор градска библиотека „Пеньо Пенев”, Димитровград
Соня Първанова, библиотекар НЧ „Христо Ботев 1898“- гр. Рила - Партньори и застъпници на библиотеките
Александър Шпатов, Сдружение за градски читални
Валентина Стоева, Председател на УС на фондация „Детски книги”
Елица Баракова, Изпълнителен директор BCause - Председатели на УС на ФГББ
Михаил Бояджиев, Председател на УС от 2020 г.
Венцислав Велев, Председател на УС 2016-2020 г.
Гинка Чавдарова, Председател на УС 2013-2016 г.
17.15 – 17.30:
Обобщение
19.00 – 21.00:
ЦЕРЕМОНИЯ ПО ВРЪЧВАНЕ НА ГОДИШНИТЕ НАГРАДИ НА ФОНДАЦИЯ ГЛОБАЛНИ БИБЛОТЕКИ – БЪЛГАРИЯ
Коктейл
14 ноември 2023 г., хотел Хемус (бул. „Черни връх“ № 25, ж. к. Лозенец , 1421 гр. София)
10.00 – 12.00:
ПАРТНЬОРСТВО ЗА УСТОЙЧИВОСТ
3 паралелни сесии
- БИБЛИОТЕКИТЕ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЦЕЛИТЕ ЗА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ НА ООН
Дискусия (Зала Конферанс 1А)
Цветелина Нешкова, Българска платформа за международно развитие
Йоана Цонева, ИКЕА България
Христина Клисурова, Зелени Балкани
Димка Михайлова, РБ Стара Загора
Яна Кършийска, РБ Бургас
Калина Иванова, РБ Велико Търново
Модератор: Спаска Тарандова
- БИБЛИОТЕКИТЕ – ПАРТНЬОР В ОБРАЗОВАНИЕТО
Дискусия (Зала Преслав)
Красимира Димитрова, Център за развитие на човешките ресурси
Иглика Иванова, Коалиция за медийна грамотност
Надежда Груева, РБ Стара Загора
Ия Петкова, Музейко
Теодора Евтимова, РБ Русе
Модератор: Валентина Стоева
- ТЕХНОЛОГИИ В БИБЛИОТЕКИТЕ
Дискусия (Зала Конферанс 1Б)
Нели Неделчева, Министерство на културата – Национална цифрова библиотека
Петър Андреев, Tech Soup Bulgaria
Алекс Ризов, Майкрософт
Радка Калчева, РБ Варна
Камелия Конева, Столична библиотека
Силвия Павлова, РБ Враца
Модератор: Александър Кръстев
12.00 – 12.15:
Обобщение и закриване
Целият й професионален опит е свързан с библиотеките, тяхното развитие и модернизиране. Работила е в Столична библиотека, като от 2008 до 2014 г. е заместник директор по библиотечната дейност и автоматизация. Специализирала е в САЩ и е част е международна група за иновации в публичните библиотеки /INELI / на фондация „Бил и Мелинда Гейтс”.
Член е на Постоянния комитет на секцията „Публични библиотеки” на ИФЛА. Член е на Управителният съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация и на редколегията на списанието „ББИА онлайн”.
Един от създателите на една от най-успешните кампании за насърчаване на детското четене „Забавното лятно четене”. Активен участник и в кампанията „Чети с мен” под патронажа на Президента на Република България. Инициатор на стаята за ранно детско развитие в Столична библиотеки в партньорство с ИКЕА България.
Завършил Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Практикува в областта на приватизацията и търговското право, енергетиката, енергийната ефективност, преките чуждестранни и местни инвестиции, ценните книжа, малките и средни предприятия, влогово-кредитните кооперации, юридическите лица с нестопанска цел, консултиране при подготовката и управление на проекти, финансирани от USAID и Европейския съюз, и реализиране на политики в обществена полза.
Член е на Съвета на Учредителите и Управителния съвет на Фондация BCause (по-рано, Фондация „Помощ за Благотворителността в България").
Преподавател в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ). Ръководител на магистърска програма "Читалищно дело" и заместник-директор на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство" към УниБИТ. Председател на Националния комитет по програмата на ЮНЕСКО "Паметта на света".
Научните му интереси са свързани с изследването на събитията от българската история след Освобождението, читалищното и библиотечното дело, политиките за опазване и популяризиране на културното наследство, нематериалното културно наследство на България, както и политиките на ЮНЕСКО, представени на международно и национално ниво. Автор е на множество научни изследвания и научнопопулярни публикации.
Тя също така е Изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България от самото му учредяване през 1996 г. Нейният цял професионален опит е свързан с местните власти. Тя е била Генерален директор на Националния център за регионално развитие и жилищна политика и Директор на Научния център за планиране, по-късно трансформиран в Институт по икономика и мениджмънт. Тя е разработила множество програми и прогнози за развитие на отделни общини и региони. Има следдипломни квалификации във Франция, Холандия и САЩ.
Член на Сдружението на библиотечно-информационните специалисти, участвали в програми за образователен обмен на Държавния департамент на САЩ. Член на редколегията на списание „ББИА онлайн”.
Ключов обучител по направление „Услуги в модерната библиотека” на Обучителната програма на „Глобални библиотеки – България”. Автор на обучителни материали, обучител на обучители и супервизор.
Национален обучител по темите, свързани с концепцията за превръщането на българските публични библиотеки в обществени информационни центрове.
Създава и поддържа интернет страници, свързани с библиотеките.
Вече 6 години успешно успява да съвмести двете професии, които се допълват взаимно, като библиотекар при НЧ „Христо Ботев 1898”, гр. Рила и логопед по Проект „Инвестиции за бъдещето”, към Община Рила.
Като библиотекар основно се занимава с насърчаване на четенето от най-ранна детска възраст, а с уменията на логопед успява да привлича към библиотеката и лица с различно възприятие – лица с дислексия и затруднения в ученето.
Реализираните проекти и дейност в библиотеката свързани с опазването на пчелите и околната среда я превърнаха в истинска пчеларка от началото на 2022 г.
Завършва Американския колеж в София и „Право“ в СУ „Св. Климент Охридски“.
Основател и председател е на Сдружение за градски читални, което стои зад създаването на ЧитАлнЯта в Градската градина в София. Член на Столичния съвет по библиотечно дело. Съосновател на Фондация "Четене".
Докторант по специалността „Теория на четенето“ в СУ „Св. Климент Охридски“, ФЖМК.
Завършва Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“. Бакалавър по „Политология“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистър по „Дипломация и международни отношения“ в НБУ.
От 2008 г. се занимава с насърчаване на четенето сред децата. Основател е на Фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“ и на едноименния уебсайт detskiknigi.com.
Носител е на званията „Посланик на библиотеките“ (ББИА) и „Рицар на книгата“ (АБК).
Докторант по специалност „Теория на четенето“ в СУ „Св. Климент Охридски“, ФЖМК.
Харесва традиционни ценности, но не се бои да експериментира, за да достигне разказът за доброто до сърцата на нови аудитории. Елица Баракова ръководи екипа на фондацията (до скоро под името Помощ за благотворителността в България") от 1998 г. Успешно бори митове като: хората и бизнесът не даряват или фондациите са по рождение виновни. Гледа с оптимизъм към деня, когато ще даряваме на училището, университета или неправителствената организация не защото някой ще умре, а защото това е част от пълноценния начин на живот
Йоана има над 20 годишен опит в сферата на маркетинг комуникации, статегическо планиране и изграждане на марки, като професионалният и път до най-вдъхновяващия бранд за обзавеждане на дома минава през телекомуникационната индустрия и сектора на търговия с електроника.
Освен със страст към домовете на хората, Йоана е силно ангажирана с промяната, която е необходима в обществото и бизнеса, за да се посрещнат предизвикателствата, които стоят на пътя на устойчивото развитие.
От 2015 г. работи в Регионална библиотека „Захарий Княжески“, гр. Стара Загора. През 2018 г. е назначена за библиотекар-експерт на Детски отдел и Тийн зона. Същата година е номинирана и печели наградата на ББИА в категория „Млад библиотекар на годината“.
Работи активно по привличане на младите читатели в библиотеките и модернизиране на пространствата, предназначени за тях. Харесва общуването с децата и насърчава четенето от най-ранна детска възраст. Консултант е по библиотерапия.
Благодарение на стотиците доброволци и експерти на организацията и получената международна и национална подкрепа, Сдружението постигна значителни резултати в опазване на уникалното природно наследство на България. Наред с административните задачи, свързани с ежедневното управление на Центъра, д-р Клисурова е комуникатор, разпространявайки посланието за дейността на Центъра и значението на опазването на редките видове.
От 2015 г. е главен асистент към Катедра „Книгоиздаване и библиотечно информационни дейности”, факултет „Математика и информатика” на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”.
Член е на Управителния съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация.
Ръководител и координатор на проекти по Програма „Учене през целия живот” и Програми за опазване на книжовното и културно-историческо наследство в библиотеки, музеи и архиви за периода 2005-2016 г.
Стартира кариерата си на библиотекар като част от екипа на отдел „Обработка“, а по-късно и на отдел „Заемна служба“ на Окръжна библиотека „П. К. Яворов“ – Бургас през 1996 г. От 2005 г. работи в Библиотеката при Бургаския свободен университет, а от 2012 г. е координатор в неговото звено „Офис за технологичен трансфер“. От началото на 2019 г. е назначена на длъжност библиотекар в НЧ „Асен Златаров 1940“ – Бургас.
От 2015г. тя е координатор на мрежата „Еврогайдънс", която е съпътстваща дейност на Програма „Еразъм+". Мрежата „Еврогайдънс" предоставя структура за сътрудничество в областта на кариерното ориентиране през целия живот на европейско ниво и по този начин подкрепя по-дългосрочното стратегическо развитие на образованието, обучението и заетостта в Европа.
От м. декември 2022 г. Ия Петкова е Директор на Общински културен институт „Научно-образователен детски център „Музейко“. Ръководи и администрира екип от специалисти, които стъпват уверено в работата с деца, разработват и прилагат образователни програми, които се базират на теориите за учене чрез игра и приложни дейности, множествена интелигентност, сугестопедия и други техники за ускорено учене и разгръщане на потенциала.
Работи активно за изграждане на устойчиви партньорства между публичния, частния и неправителствения сектори. Инициатор и апологет на проекти с национално и международно признание, осъществени в Русе с колектива на ръководената от нея културна институция, която реализирала проекти съвместно с различни международни и местни донорски организации. Сред партньорите на библиотеката са организации като EIFL-PLIP, Агенция за хората с увреждания”, Фондация „Глобални библиотеки“, Фондация „Русе – град на свободния дух“, Национален фонд „Култура“ и др.
Под нейно ръководство са проектирани и създадени: каталог Книжни и некнижни носители, както и каталог Периодика. От 2008 г. Радка Калчева е един от основните дизайнери и разработчици на Варненска дигитална библиотека. През същата библиотеката става един от основните български мултидисциплинарни агрегатори на данни за Европеана. През последните няколко години, под нейно ръководство, Варненска библиотека разработи и внедри нови дигитални услуги като: дигитална читателска карта, собствено пространство на потребителите „Моята библиотека“, чатбота Ели – виртуален асистент-библиотекар и Библиомат – услуга за получаване на книги 24/7.
Г-жа Калчева има опит в успешното реализиране на повече от 15 проекта, финансирани по различни европейски програми в областта на ученето през целия живот, ИКТ и Еразъм+.
Работи в Американ корнър на Столичната библиотека, където организира иновативни програми за деца и възрастни.
Има опит като обучител по "Услуги в модерната библиотека".
Член на работна група за иновативни услуги при Фондация "Глобални библиотеки".
Регионален координатор по Програма „Глобални библиотеки – България”.
Прессъобщения:
- БТА : Национален форум разглежда темата за обществената библиотека като център на местната общност
- БТА: Работата на библиотекарите не е професия, а призвание, каза финансовият министър Асен Василев
- Детски книги: Национален форум “Библиотеките днес” с осмо издание
- Културни новини: Партньорство за устойчивост (Библиотеките днес, 2023)
- kafene.bg: Национален форум „Партньорство за устойчивост“ ще разгледа темата за обществената библиотека като център на местната общност
- Аз чета: „Партньорство за устойчивост” обсъждат на националния форум на „Глобални библиотеки” 2023
- Аз чета: Връчиха седмите награди на Фондация „Глобални библиотеки“ – България 2023
- Новини 247: Виктор Стоянов: Работим за това „Глобални библиотеки“ да се превърнат в дигитален лидер
Тук ще откриете снимки и видеоклипове, свързани с Национален форум 2023.
Видеозапис от сесиите на 13 ноември 2023.