Библиотеките днес: грамотност, достъп, гражданско участие
Място на провеждане на форума
Регионален център за съвременни изкуства ТОПЛОЦЕНТРАЛА – ул. „Емил Берсински“ 5, ж.к. Иван Вазов, 1408 гр. София
грамотност, достъп, гражданско участие
Повече от десет години, в изпълнение на своята мисия „да работи за приобщаване на българските граждани към глобалното информационно общество и повишаване на качеството им на живот” ФГББ в партньорство с правителството, обществени и частни организации работи за осигуряване на достъп до информация, знание, неформално образование и култура за гражданите в обществените библиотеки, включително чрез по-широко навлизане на технологиите.
Една от основните теми, която ще бъде дискутирана в рамките на настоящото издание на Форума, е свързана с ролята на библиотеките за формирането на читателски навици и за грамотността. Осъзнаването на връзката между четенето, грамотността и устойчивото развитие от страна на гражданите би могло да промени нагласите и да доведе до инвестиране на усилията на цялото общество в подкрепа на културата, науката и образованието като гаранти за развитието на стабилно демократично общество. Друга, не по-малко важна, е темата, свързана с развитието на технологиите и навлизането на изкуствения интелект в различни дейности, спрямо което равнопоставеният и свободен достъп до информация е от съществено значение. Библиотекарите – като информационни посредници – имат ключовата роля да подпомагат гражданите да повишават своята информационна и медийна грамотност, което на свой ред подпомага процеса на информирано и активно участие на гражданите в обществения живот.
Провеждането на ежегодния форум „Библиотеките днес” е възможност да обърнем още по-сериозно вниманието на обществото и политиците към основополагащата роля на библиотеките за четенето и грамотността, ученето през целия живот и повишаването на възможностите за гражданите за достъп до образование и култура, за европейското развитие и прогреса на държавата.
НАЦИОНАЛЕН ФОРУМ2024
“БИБЛИОТЕКИТЕ ДНЕС”
Библиотеките днес: грамотност, достъп, гражданско участие
14 октомври 2024 г. | Топлоцентрала (гр. София)
13.00 – 13.30 | ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ
13.30 – 15.00 | СЕСИЯ 1 – Четене и грамотност. Насърчаване на четенето и промени в читателските навици?
Модератор: Вал Стоева, фондация „Детски книги”
- Маратон на четенето – Силвия Павлова, УС на ББИА
- Походът на книгите – Десислава Алексиева, АБК
- Ден на четенето – Виктория Бисерова, ФЖКМ, СУ Св. св. „Климент Охридски”
- Мобилни библиотеки – Десислава Иванова, РБ „Михалаки Георгиев” – гр. Видин
- Зелени библиотеки – Юлия Цинзова, Столична библиотека
- Библиотерапия и праказкотерапия в библиотеките – Дима Михайлова, РБ „Захарий Княжески”- гр. Стара Загора
15.00 – 15.30 | Кафе пауза
15.30 – 16.30 | СЕСИЯ 2 – Технологии и достъп
Модератор: Жюстин Томс, НБУ
- Цифрови и зелени умения за пазара на труда – проект DigiBreaker Plus /Програма Еразъм/ – Спаска Тарандова, ФГББ
- Информационна и медийна грамотност за библиотекари – проект NedLib /Програма Еразъм/– Марина Енчева, ФБКН, УниБИТ
- Следвай зелената линия във Варненската библиотека – Радка Калчева, РБ „Пенчо Славейков” – гр. Варна
- ИИ грамотност за всички: Укрепване на общностите чрез грамотност и достъп до обществените библиотеки – Пламен Милтенов
16.30-17.30 | СЕСИЯ 3 – Демокрация и гражданско участие
Модератор: Спаска Тарандова, ФГББ
- Национална библиотечна седмица – Ваня Грашкина, УС на ББИА
- Национален пакт на четенето – Валентина Стоева, фондация „Четене”
- Библиотеките/читалищата – съвременната публична „агора” – Емилия Лисичкова, АГОРА
- Интердисциплинарните подходи като шанс в преодоляването на дефицитите в достъпа до култура – Янина Танева, Фабрика за идеи
- Цифров достъп и авторско право – Ана Лазарова, Цифрова република
19.30– 22.00 | ВРЪЧВАНЕ НА ГОДИШНИТЕ НАГРАДИ НА ФГББ
Коктейл
Локация: Хотел Рамада, зала Рубин
15 октомври 2024 г. | Топлоцентрала (гр. София)
Програмата в ден 2 на Националния форум през 2024 г. ще бъде заета от Конференцията “Информацията има значение: Практики за повишаване на медийната и дигиталната грамотност на възрастните” – която е обощаваща за проекта INFORMATION MATTERS, изпълняван под координацията на ФГББ в периода март 2023 г. – октомври 2024 г. с финансовата подкрепа на ЕС.
Прочетете повече за програмата на конференцията, както и за говорителите и водещите на работилници, които ще вземат участие в нея тук.
Официален сайт на проекта: informationmatters.eu
СЕСИЯ 1 – Четене и грамотност. Насърчаване на четенето и промени в читателските навици?
Завършва Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“. Бакалавър по „Политология“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистър по „Дипломация и международни отношения“ в НБУ.
От 2008 г. се занимава с насърчаване на четенето сред децата. Основател е на Фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“ и на едноименния уебсайт detskiknigi.com.
Носител е на званията „Посланик на библиотеките“ (ББИА) и „Рицар на книгата“ (АБК).
Докторант по специалност „Теория на четенето“ в СУ „Св. Климент Охридски“, ФЖМК.
Регионален координатор по Програма „Глобални библиотеки – България”.
През 2023 г. основава сдружение „Книги и четене“ и в партньорство с фондация „Детски книги“ и фондация „Четене“ поставя началото на първия Ден на четенето в България и създава „Национален пак за четенето“.
През 2016 г. получава научна степен „доктор“ по книгознание към Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ „Св. Климент Охридски“, където в момента е главен асистент и преподава „Увод в книгоиздаването“, „Съвременно световно книгоиздаване“ и „Продуциране на издателски продукти“.
Виктория Бисерова е носител на приза „Зелена личност на годината“ на b2b Media за 2022 г. по повод кампанията „Стара хартия за нова книга“, а през 2023 г. получава сертификат за незабрава „Пазител на историята на Холокоста“, връчен от ОЕБ „Шалом“.
Работи в Регионална библиотека „Михалаки Георгиев”, град Видин като директор на културната институция.
Участвала е в множество професионални конференции и форуми с доклади по теми, свързани с културни политики и съвременни форми на библиотечно-информационното обслужване. Автор е на статии и публикации в професионални списания и сборници.
Индивидуален член на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) и член на редакционната колегия на списание „Библиотека”.
Научните й интереси са в областта на книжовното наследство, съвременните методи и технологии за неговото съхранение и опазване, в това число реставрация, консервация и дигитализация.
От 2015 г. работи в Регионална библиотека „Захарий Княжески“, гр. Стара Загора. През 2018 г. е назначена за библиотекар-експерт на Детски отдел и Тийн зона. Същата година е номинирана и печели наградата на ББИА в категория „Млад библиотекар на годината“.
Работи активно по привличане на младите читатели в библиотеките и модернизиране на пространствата, предназначени за тях. Харесва общуването с децата и насърчава четенето от най-ранна детска възраст. Консултант е по библиотерапия.
СЕСИЯ 2 – Технологии и достъп
Жюстин е сред пионерите на българския интернет – експерт в онлайн комуникацията, създател на множество уебсайтове и два уеб конкурса.
Експерт по онлайн медии и маркетинг, основател на дигитална агенция ABC Design & Communication от 1998г.
От 1999 г. Жюстин е идеен лидер на конкурса за най-добри български онлайн проекти – БГ сайт.
Университетски преподавател в Нов български университет, Софийски университет и SoftUni Digital.
Дълги години е активист-доброволец в множество инициативи – детско четене, дигитални компетенции, онлайн безопасност, Уикипедия и отворен код, екологични теми.
Член е на Постоянния комитет на секцията „Публични библиотеки” на IFLA. Член е на Управителният съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация и на редколегията на списанието „ББИА онлайн”.
Един от създателите на една от най-успешните кампании за насърчаване на детското четене „Забавното лятно четене”. Активен участник и в кампанията „Чети с мен” под патронажа на Президента на Република България. Инициатор на стаята за ранно детско развитие в Столична библиотеки в партньорство с ИКЕА България.
Под нейно ръководство са проектирани и създадени: каталог Книжни и некнижни носители, както и каталог Периодика. От 2008 г. Радка Калчева е един от основните дизайнери и разработчици на Варненска дигитална библиотека. През същата библиотеката става един от основните български мултидисциплинарни агрегатори на данни за Европеана. През последните няколко години, под нейно ръководство, Варненска библиотека разработи и внедри нови дигитални услуги като: дигитална читателска карта, собствено пространство на потребителите „Моята библиотека“, чатбота Ели – виртуален асистент-библиотекар и Библиомат – услуга за получаване на книги 24/7.
Г-жа Калчева има опит в успешното реализиране на повече от 15 проекта, финансирани по различни европейски програми в областта на ученето през целия живот, ИКТ и Еразъм+.
СЕСИЯ 3 – Демокрация и гражданско участие
Член е на Постоянния комитет на секцията „Публични библиотеки” на IFLA. Член е на Управителният съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация и на редколегията на списанието „ББИА онлайн”.
Един от създателите на една от най-успешните кампании за насърчаване на детското четене „Забавното лятно четене”. Активен участник и в кампанията „Чети с мен” под патронажа на Президента на Република България. Инициатор на стаята за ранно детско развитие в Столична библиотеки в партньорство с ИКЕА България.
Професионалният й опит е разнообразен – преподавател в Държавния библиотекарски институт, научен сътрудник в Научно-методичния център, ръководител на отдел „Икономическа информация” и направление „Комплектуване на библиотечните фондове” в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”. Била е хоноруван преподавател в Уни БИТ и СУ „Св. Климент Охридски”, където създава курс „Лидерство в библиотечно-информационния мениджмънт”.
Специализирала в САЩ, Великобритания, Германия, Финландия, Холандия. Ръководител на проекти на ББИА, председател на редколегията на списанието „ББИА онлайн”.
Автор на над 50 публикации по съвременни проблеми на библиотечния сектор.
Завършва Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“. Бакалавър по „Политология“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистър по „Дипломация и международни отношения“ в НБУ.
От 2008 г. се занимава с насърчаване на четенето сред децата. Основател е на Фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“ и на едноименния уебсайт detskiknigi.com.
Носител е на званията „Посланик на библиотеките“ (ББИА) и „Рицар на книгата“ (АБК).
Докторант по специалност „Теория на четенето“ в СУ „Св. Климент Охридски“, ФЖМК.
Прессъобщения:
- Очаквайте скоро
Тук ще откриете снимки и видеоклипове, свързани с Национален форум 2024.
Регистрацията за присъствие на IX Национален Форум “Библотеките днес” е отворена до 15 септември 2024 г.