На 7 и 8 ноември 2022 г. фондация „Глобални библиотеки – България“ организира за 7-ма поредна година национален форум Библиотеките днес 2022 г. на тема: „Лидерство за библиотеките“.
Темата за лидерството в областта на културата и в частност за библиотеките е изключително важна в днешно време, когато технологичното развитие води до постоянни и всеобхватни промени във всички сфери на живота.
ФГББ работи за повишаване знанията и уменията на работещите в обществените библиотеки в страната за да са в услуга на гражданите чрез достъп до информация, знание и култура и интернет.
Отговорностите, задълженията и уменията за управление на ресурси, услуги и персонал определят лидерската компетентност на библиотекарите. В настоящата технологично напреднала информационна ера ролята на библиотекарите става все по-важна и предизвикателна, тъй като от тях се очаква да разработват и управляват хибридни библиотеки, следвайки ориентиран към потребителя подход.
Изграждането на лидери в областта на културата е проблем, който се подценява от политическите и икономическите лидери в нашата страна. Необходимо е да обединим усилията си и поставим обществените библиотеки на едно от първите места в дневния ред на централната и местната власт. Време е библиотечните услуги да откликнат на националните приоритети и на сериозни проблеми като социалната сплотеност, дигиталното включване, културното и образователното развитие. За тази цел ни трябват лидери и лидерство, което позволява на професионалистите да бъдат по-иновативни, креативни и културно ефективни лидери.
В рамките на форума на 7 ноември библиотечни експерти от страната и чужбина, представители на университетските среди и библиотекари от обществените библиотеки в страната ще споделят мнения, идеи и опит за лидерството в библиотеките. На 8 ноември ще се проведат работни ателиета по лидерство за различните видове обществени библиотеки.
Форумът се организира в сътрудничество с Св. „Св. Климент Охридски”, Универститета по библиотекознание и информационни технологии и Българската платформа за международно развитие и с медийното партньорство на БНТ, БНР, онлайн медиите Аз-чета, Детски книги, Kafene.bg
Място на провеждане на форума
“Национален дом на науката и техниката”
ул.”Г.С.Раковски” № 108
гр.София
ФОНДАЦИЯ „ГЛОБАЛНИ БИБЛИОТЕКИ – БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛЕН ФОРУМ 2022
БИБЛИОТЕКИТЕ ДНЕС
ЛИДЕРСТВО ЗА БИБЛИОТЕКИТЕ
“Национален дом на науката и техниката”, гр.София, ул. “Г.С.Раковски” № 108
*предварителна програма
7 ноември 2022 г., София, зала 4 "Асен Златаров"
13.00 – 13.15:
ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ
СЕСИЯ 1
13.15 – 15.00:
ЛИДЕРСТВО – теоретични и практически аспекти
Модератор: Спаска Тарандова, изпълнителен директор на ФГББ
- Проф. д-р, Мариела Модева, Института за изследване и развитие на лидерството в информационна среда , УниБИТ
- Доц. д-р Албена Танева, Ръководител катедра „Публична администрация“, ФФ, СУ „Св. Климент Охридски“ – Императиви на лидерството в библиотечния свят
- Д-р Жюстин Томс, Депaртамент „Медии и комуникации“, НБУ
- Ясмина Нинков, директор на Градската библиотека в Белград, член на Регионална девизия- Европа на ИФЛА
- Д-р Драгош Неагу – директор на библиотеката в Браила и Председател на Националната асоциация на библиотекарите и обществените библиотеки в Румъния (ANBPR)
- Въпроси и отговори
15.00 – 15.30:
Кафе-пауза
СЕСИЯ 2
15.30 – 17.00:
ЛИДЕРСТВО В БИБЛИОТЕКИТЕ
Модератор: Спаска Тарандова, изпълнителен директор ФГББ
- Надежда Груева, член на УС на ББИА – Развитие на лидери за библиотеките от ББИА
ЛИДЕРСТВО В БИБЛИОТЕКИТЕ – дискусия
- Радка Калчева – Директор на РБ „Пенчо Славейков“ гр. Варна
- Силвия Павлова – Директор на РБ „Христо Ботев“ гр. Враца
- Албена Ихтиманска – директор на ОБ „Паисий Хилендарски“ гр. Самоков
- Анелия Спасова – Библиотека при НЧ „Съзнание-1927“ С. Долни Вадин
- Соня Първанова – Библиотека при НЧ „Христо Ботев-1898“, гр. Рила
- Въпроси и отговори
17.00 – 19.00:
Свободно време
19.00 – 20.00:
ЦЕРЕМОНИЯ ПО ВРЪЧВАНЕ НА ГОДИШНИТЕ НАГРАДИ НА ФОНДАЦИЯ ГЛОБАЛНИ БИБЛОТЕКИ – БЪЛГАРИЯ
8 ноември 2022 г., София
10.00 – 11.30:
5 работни ателиета по Лидерство с Жюстин Томс, Марина Стефанова, Ива Бонева, Цветелина Нешкова и Спаска Тарандова
11.30 – 12.00:
Обща сесия на работните ателиета
12.00 – 12.15:
Обобщение и закриване
Целият й професионален опит е свързан с библиотеките, тяхното развитие и модернизиране. Работила е в Столична библиотека, като от 2008 до 2014 г. е заместник директор по библиотечната дейност и автоматизация. Специализирала е в САЩ и е част е международна група за иновации в публичните библиотеки /INELI / на фондация „Бил и Мелинда Гейтс”.
Член е на Постоянния комитет на секцията „Публични библиотеки” на ИФЛА. Член е на Управителният съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация и на редколегията на списанието „ББИА онлайн”.
Един от създателите на една от най-успешните кампании за насърчаване на детското четене „Забавното лятно четене”. Активен участник и в кампанията „Чети с мен” под патронажа на Президента на Република България. Инициатор на стаята за ранно детско развитие в Столична библиотеки в партньорство с ИКЕА България.
Член на Международния научен комитет по културен туризъм на ICOMOS International.
Завършила е „Културология” в СУ „Св. Климент Охридски”. Има специализации по „Приложно културознание” (маркетинг, мениджмънт и PR) и „Журналистика“. Притежава ОНС „доктор“. Професор по обществени комуникации и информационни науки, дългогодишен преподавател в УниБИТ и ХТМУ.
Понастоящем е заместник министър в Министерство на туризма.
Тя е доброволец в глобалното движение на Wikimedia. Създател и ръководител на дигитална агенция Ей Би Си Дизайн енд Комюникейшън.
Наскоро написа първия си роман "Clair de Lune" (На лунна светлина).
Тя е един от водещите експерти в Сърбия в областта на библиотечното дело и активен член на национални и чуждестранни професионални организации, работни групи и комисии. Тя е член на Регионалния комитет на ИФЛА за Европа. Участва в проект INELI за библиотечни лидери-иноватори на Фондация „Бил и Мелинда Гейтс” (2012-2015), и в балканския проект на INELI като посланик за Сърбия, който създаде мрежа от библиотечни лидери в региона. Тя има задълбочени познания не само по въпроси от текущ характер, но за бъдещото развитие на библиотечните и информационните услуги на глобално ниво. Има издадена книга за библиотеките на 21-ви век и множество статии.
Драгош Адриан Неагу е 2-ри мандат Президент на Националната асоциация на библиотекарите и обществените библиотеки в Румъния (ANBPR), като първият е от 2012 – 2016 г. Асоциацията има за цел да подкрепя професионалните интереси на обществените библиотеки и библиотекарите, която работи систематично през последните 30 години и в момента има над 3300 членове и 40 клона в цялата страна.
Г-н Неагу е инженер от Университета „Долен Дунав“ в Галац. Магистърската му степен е по публична администрация от Академията на икономическите науки в Букурещ, а докторската степен от Университета „Лучиан Блага“ в Сибиу.
Член на Сдружението на библиотечно-информационните специалисти, участвали в програми за образователен обмен на Държавния департамент на САЩ. Член на редколегията на списание „ББИА онлайн”.
Ключов обучител по направление „Услуги в модерната библиотека” на Обучителната програма на „Глобални библиотеки – България”. Автор на обучителни материали, обучител на обучители и супервизор.
Национален обучител по темите, свързани с концепцията за превръщането на българските публични библиотеки в обществени информационни центрове.
Създава и поддържа интернет страници, свързани с библиотеките.
Под нейно ръководство са проектирани и създадени: каталог Книжни и некнижни носители, както и каталог Периодика. От 2008 г. Радка Калчева е един от основните дизайнери и разработчици на Варненска дигитална библиотека. През същата библиотеката става един от основните български мултидисциплинарни агрегатори на данни за Европеана. През последните няколко години, под нейно ръководство, Варненска библиотека разработи и внедри нови дигитални услуги като: дигитална читателска карта, собствено пространство на потребителите „Моята библиотека“, чатбота Ели – виртуален асистент-библиотекар и Библиомат – услуга за получаване на книги 24/7.
Г-жа Калчева има опит в успешното реализиране на повече от 15 проекта, финансирани по различни европейски програми в областта на ученето през целия живот, ИКТ и Еразъм+.
Регионален координатор по Програма „Глобални библиотеки – България”.
Има 34 годишен опит в библиотечния сектор , 23 от които като директор на общинската библиотека в Самоков. Има опит в управление на проекти, насочени към устойчивото развитие на местните общности. Член е на редакционната колегия на списание „ББИА онлайн“.
Експериментира във въвеждането на нови политики за съхраняването и съживяването на българското село.
Вече 6 години успешно успява да съвмести двете професии, които се допълват взаимно, като библиотекар при НЧ „Христо Ботев 1898”, гр. Рила и логопед по Проект „Инвестиции за бъдещето”, към Община Рила.
Като библиотекар основно се занимава с насърчаване на четенето от най-ранна детска възраст, а с уменията на логопед успява да привлича към библиотеката и лица с различно възприятие – лица с дислексия и затруднения в ученето.
Реализираните проекти и дейност в библиотеката свързани с опазването на пчелите и околната среда я превърнаха в истинска пчеларка от началото на 2022 г.
Работила е на различни позиции в много организации, всяка от които я е вдъхновявала да бъде полезна, позволява й е да споделя и да води до позитивни промени. Чрез фондация „Каузи”, чийто учредител е от 2008 година популяризира активното гражданство и предприемачество, насърчава младите хора да повярват в себе си, да постигат мечтите си и да управляват своето бъдеще.
В дългосрочен план Фондация Глобални библиотеки – България цели да превърне обществените библиотеки в център на местната общност, които предоставяйки достъп до информация, знание и разнообразни услуги, спомагат за повишаване качеството на живот на гражданите.
За постигането на тази цел Фондацията работи с държавните и местни власти и неправителствените организации, затова те по-добре да разбират функциите на обществените библиотеки в съвременното общество и да се възползват от техните възможности.
От друга страна, ФГББ е в постоянно взаимодействие с мрежа от 960 обществени библиотеки в цялата страна, като подпомага поддържането на предоставените компютри и друго оборудване, следи за технологичното развитие и тяхното приложение в обществените библиотеки.
Фондацията подкрепя развитието на мениджърския капацитет и професионалните умения на библиотечните специалисти, за да могат те да обслужват качествено потребителите.
ФГББ следи световните тенденции в разработването на нови услуги и програми за гражданите и търси тяхното практическо решение в българските условия.
Партньори
Медийни партньори
Онлайн медии
Прессъобщения:
- БНТ: Национален форум “Библиотеките днес”
- БНР: Фондация “Глобални библиотеки”: Компютрите са задължителни за книгохранилищата
- БНТ: Библиотеките като лидер сред важните източници на информация
- БНТ Новини: Предаването на БНТ “Библиотеката” получи награда на националния форум “Библиотеките днес”
- Информационна агенция Фокус: Фонация “Глобални библиотеки” връчва 6-те годишни награди
- Аз чета: Връчват наградите на фондация „Глобални библиотеки – България“
- Аь чета: Георги Лозанов: Библиотеката е Дом на прочетите
- БТА: Пет са тазгодишните лауреати на наградите на Фондация „Глобални библиотеки – България“
- Утро: Пет са тазгодишните лауреати на наградите на Фондация „Глобални библиотеки – България“
- Детски книги: Национален форум и годишни награди на фондация „Глобални библиотеки – България“
- СБЖ: Петима призьори на „Глобални библиотеки-България“
- БНТ Радио Стара Загора: Радио Стара Загора с номинация на годишни награди на фондация „Глобални библиотеки – България“
- БНР Радио Благоевград:08.11.2022г., 07:00 – 10:00ч. „Събуди деня“ с Агнес Манова
Тук ще откриете снимки и всички видеоклипове, свързани с Национален форум