На 25 ноември 2021 г. Фондация „Глобални библиотеки – България” организира за 6-та поредна година Национален форум „Библиотеките днес”.
Форумът е най-значителното годишно събитие за обществените библиотеки. Целта е да се представи ролята на обществената библиотека в съвременното общество и да очертае нейния потенциал като център на местната общност в изпълнение на национални и европейски политики в различни сфери на обществено-икономическия живот.
През 2021 г. форумът ще е на тема – Библиотеките в Единния цифров пазар. В рамките на Форума ще се засегнат теми като промените в авторското право в електронна среда, достът до електронни книги в библиотеките, създаването на електронни ресурси, коопериране между библиотеките, отворен достъп до научно знание и до културното наследство.
За втора поредна година, поради COVID-19 пандемията, Форумът ще протече онлайн и ще се излъчва във фесбук профила на ФГББ.
Във Форума ще вземат участие по темите представители от ИФЛА, ЕБЛИДА, Европеана, университетски преподаватели, библиотечни специалисти.
ФОНДАЦИЯ „ГЛОБАЛНИ БИБЛИОТЕКИ – БЪЛГАРИЯ“
БИБЛИОТЕКИТЕ в ЕДИННИЯ ЦИФРОВ ПАЗАР
форумът ще се излъчва през фейсбук страницата на ФГББ
25 ноември 2021 г., София, Онлайн форум
13.00 – 13.15:
ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ
- Поздравителен адрес от г-жа Мария Габриел, Комисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта на ЕС
- Поздравителен адрес от проф. Вилислав Минеков, Министър на културата на Република България
- Благодарствен адрес от името на Военна академия “Георги Стойков Раковски” – гр.София
СЕСИЯ 1
13.20 – 15.00
Модератор: Спаска Тарандова, изпълнителен директор на ФГББ
- Технологични промени, информационни потоци и библиотеките
Доц. д-р Мариана Тодорова, Българска академия на науките - Авторското право в единния цифров пазар: Гледната точка на Международната асоциацията на библиотечните асоциации и институции
Стивън Уайбър, Директор Политики и Застъпничество, ИФЛА - Единният цифров пазар: Българската интерпретация
Ана Лазарова, Цифрова република, СУ „Св. Климент Охридски” - Въздействието на авторското право в цифровия единен пазар върху цифровото културно наследство
Ариадна Матас, Europeana - Българските библиотеки в Националния план за възстановяване и устойчивост, 2021 г. – създаване и достъп до дигитални ресурси.
Доц. д-р Анета Дончева, Председател на Българската библиотечно-информационна асоциация, СУ Св. „Климент Охридски” ФФ, Катедра БНИКП (Библиотекознание, научна информация и културна политика) - Въпроси и отговори
15.00 – 15.30:
Кафе-пауза
СЕСИЯ 2
15.30 – 17.30:
Модератор: Спаска Тарандова, изпълнителен директор ФГББ
- Библиотеките в единния цифров пазар – нови отговорности за достъп по знания
Проф. д-р Елиза Стефанова, заместник ректор СУ „Св. Климент Охридски” - Политики за развитие на библиотечните колекции, отворен достъп и промените в авторско право
Зелиа Перейра, Директор на публичната библиотека в Евора, Портургалия и член на УС на ЕВЛИДА - Дигитално образование – Отворен достъп – Библиотеки
Проф. дн Таня Тодорова, УниБИТ, Факултет по библиотекознание и културно наследство, Ръководител на Катедра „Библиотечен мениджмънт и архивистика” - Creative Commons – лицензи и инструменти на авторското право в нова среда
Камий Франсоаз, Creative Commons - Съвременното състояние на грамотността в областта на интелектуалната собственост в България: Резултати от проучване
Проф.д. ик. н. Стоян Денчев и проф. д-р Тереза Тренчева, Заместник ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии - Въпроси и отговори
- Обобщение
Михаил Бояджиев, Председател на УС и Спаска Тарандова, Изпълнителен директор
Фондация Глобални библиотеки – България
18.00 – 19.30:
ЦЕРЕМОНИЯ ПО ВРЪЧВАНЕ НА ГОДИШНИТЕ НАГРАДИ
НА ФОНДАЦИЯ ГЛОБАЛНИ БИБЛОТЕКИ – БЪЛГАРИЯ
Целият й професионален опит е свързан с библиотеките, тяхното развитие и модернизиране. Работила е в Столична библиотека, като от 2008 до 2014 г. е заместник директор по библиотечната дейност и автоматизация. Специализирала е в САЩ и е част е международна група за иновации в публичните библиотеки /INELI / на фондация „Бил и Мелинда Гейтс”.
Член е на Постоянния комитет на секцията „Публични библиотеки” на ИФЛА. Член е на Управителният съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация и на редколегията на списанието „ББИА онлайн”.
Един от създателите на една от най-успешните кампании за насърчаване на детското четене „Забавното лятно четене”. Активен участник и в кампанията „Чети с мен” под патронажа на Президента на Република България. Инициатор на стаята за ранно детско развитие в Столична библиотеки в партньорство с ИКЕА България.
Член на Изпълнителния комитет на Европейското бюро на библиотечните, информационните и документационните асоциации (EBLIDA).
Обучител по темата „Библиотеки” от 2001 г., с фокус - организация на обслужването, регулиции, свързани с професията и институциитер и взаймодействие на библиотеката с местните общности. Гост асистент в университета в Евора между 2014 и 2016 г.
Член на Португалската асоциация на библиотекарите, архивистите, специалистите по информация и документация (BAD). Координатор на работна група за публичните библиотеки на BAD (2018-2021).
Член на журито на наградата за най-добри практики на португалските обществени библиотеки.
Преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”, Философски факултет, Катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика”.
30 години работи в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" на различни длъжности от библиотекар до зам. директор. Има професионален опит в областта на научните и практическите изследвания в областта на нормативната уредба и организацията и управлението на библиотеките, както и в администрирането и ръководството на библиотека и библиотечни дейности. Автор е на 2 монографии, 2 учебника, съставител на няколко сборника и 1 библиография, на над 65 публикации в професионални издания, на множество доклади в национални и международни конференции.
Специализира е в Германия и Австрия.
Замeстник ректор по информационни технологии и академичен състав. Научните й интереси са свързани с информационни и комуникационни технологии в обучението, електронно и дистанционно обучение, операционни системи, компютърни мрежи, интернет приложения и бизнес телекомуникации.
В качеството му на Ректор на УНИБИТ е осъществено международно сътрудничество с множество престижни европейски университети и научни организации като: IFLA – Международна федерация на библиотечните асоциации; LIBER – Асоциация на европейските университетски библиотеки; BLIDA – Европейско бюро на библиотечните, информационните и документационните асоциации; ALA – Американска библиотечна асоциация; Научно-издателски съвет на Международната асоциация на академиите на науките (Москва) и мн. др.
Чете лекции по «Системен анализ», «Теория на управлението» «Информационно брокерство» и др. Автор е на повече от 240 публикации в областта на управлението на информационните ресурси, автоматизираните системи за обработка на информация и управление; Системния анализ и др.
Член е на голям брой редколегии на списания и специализирани издания, участва в много научни, обществени и професионални организации, както и организационни комитети на научни конференции.
В дългосрочен план Фондация Глобални библиотеки – България цели да превърне обществените библиотеки в център на местната общност, които предоставяйки достъп до информация, знание и разнообразни услуги, спомагат за повишаване качеството на живот на гражданите.
За постигането на тази цел Фондацията работи с държавните и местни власти и неправителствените организации, затова те по-добре да разбират функциите на обществените библиотеки в съвременното общество и да се възползват от техните възможности.
От друга страна, ФГББ е в постоянно взаимодействие с мрежа от 960 обществени библиотеки в цялата страна, като подпомага поддържането на предоставените компютри и друго оборудване, следи за технологичното развитие и тяхното приложение в обществените библиотеки.
Фондацията подкрепя развитието на мениджърския капацитет и професионалните умения на библиотечните специалисти, за да могат те да обслужват качествено потребителите.
ФГББ следи световните тенденции в разработването на нови услуги и програми за гражданите и търси тяхното практическо решение в българските условия.
Партньори
Медийни партньори
Прессъобщения:
- БНТ: Национален форум “Библиотеките днес”
- БНР: Фондация “Глобални библиотеки”: Компютрите са задължителни за книгохранилищата
- БНТ: Библиотеките като лидер сред важните източници на информация
- БНТ Новини: Предаването на БНТ “Библиотеката” получи награда на националния форум “Библиотеките днес”
- Информационна агенция Фокус: Фонация “Глобални библиотеки” връчва 6-те годишни награди
- Аз чета: Връчват наградите на фондация „Глобални библиотеки – България“
- Аз чета: Георги Лозанов: Библиотеката е Дом на прочетите
- БТА: Пет са тазгодишните лауреати на наградите на Фондация „Глобални библиотеки – България“
- Утро: Пет са тазгодишните лауреати на наградите на Фондация „Глобални библиотеки – България“
- Детски книги: Национален форум и годишни награди на фондация „Глобални библиотеки – България“
- СБЖ: Петима призьори на „Глобални библиотеки-България“
- БНТ Радио Стара Загора: Радио Стара Загора с номинация на годишни награди на фондация „Глобални библиотеки – България“
- БНР Радио Благоевград:08.11.2022г., 07:00 – 10:00ч. „Събуди деня“ с Агнес Манова
Тук ще откриете снимки и всички видеоклипове, свързани с Национален форум “Библиотеките днес” 2020.